top of page

מה זה NLP?

ל-NLP שמות רבים: "מדע ההצלחה", "מדע החוויה הסובייקטיבית", "מדריך למשתמש במוח" ועוד. זוהי גישה שהתפתחה בשנות השבעים ועוסקת בחקר החוויה האנושית. היא מספקת את ההבנה של התהליך הפנימי המתרחש במוחו של האדם, מרגע המפגש שלו עם המציאות ועד לתגובה. ה-NLP מתבסס על ההנחה שלכל התנהגות יש מבנה ואסטרטגיה, שאותם ניתן לחקור, ללמוד, לשחזר ו/או לשנות. זיהוי האסטרטגיה ההתנהגותית מאפשר לשחזר הצלחות ולשנות דפוסי פעולה שלא משרתים אותנו. שימוש בידע מתחום ה-NLP מאפשר להגיע לחופש ריגשי וכן יכולת להציב מטרות ולהשיגן. ארגז הכלים של ה-NLP כולל טכניקות הנותנות תוצאות מיידיות ועוצמתיות באמצעות שימוש בשפה, בדמיון, במטאפורות, ובתקשורת עם הלא מודע. מדובר בכלים פרקטיים באמצעותם ניתן להתמודד עם רגשות שליליים, לשנות דפוסי התנהגות לא אפקטיביים ולפתח תקשורת בריאה עם עצמנו ועם הזולת. טכניקות אלה נשענות על הנחות יסוד מעצימות המשמשות כבסיס לתהליך השינוי.

NLP תכנות עצבי לשוני

N -Neuro 

מתייחס לדרך בה המוח, באמצעות חמשת החושים, קולט את המציאות, מעבד את המידע, מקודד אותו ומאחסן אותו.

זהו תהליך מורכב שיש בו "באגים", ולעיתים נעשה קידוד מוטעה לגירויים מסוימים. למשל, מוחו של מישהו שננשך ע"י כלב עלול לקודד את הכלבים כדבר מסוכן וליצור פוביה מכלבים. כשאנחנו יודעים כיצד מתרחש תהליך הקידוד, ניתן לתקן את ה"באג" וליצור למידה חדשה וקידוד מחדש.

L - Linguistic

מתייחס לשפה המילולית והבלתי מילולית (שפת הגוף והבעות פנים) באמצעותה אנו מתארים ומשתפים את החוויות שקלטנו ע"י החושים שלנו. בחירת המילים אינה רק מתארת חוויה, אלא גם יוצרת אותה. למשל, אם למישהו קרו מספר דברים פחות נעימים במהלך היום והוא יגיד שהיה לו יום זוועתי - הדבר יגרום לו להרגשה אחרת לגמרי מאשר אם יגיד שהיה זה יום מאתגר. בחירת המילים משפיעה בצורה משמעותית על החוויה שלנו. ניתן להשפיע על החוויה לא רק בעזרת השפה המילולית אלא גם באמצעות שפת הגוף. מחקרים מראים כי מספיקות שתי דקות של תנוחה עוצמתית (תנוחת  המנצח) כדי להוריד את רמת הורמוני הסטרס (קורטיזול) ולהעלות את רמת הבטחון העצמי (טסטוסטרון). הבנת ההשפעה של השפה על החוויה ושימוש מכוון בשפה המילולית והבלתי מילולית, מאפשרים ליצור שינויים מהירים במצב הריגשי.

P - Programming

מתייחס לדפוסים ולהרגלים הנוצרים כתוצאה מקידוד ואחסון החוויות והזיכרונות במוח. אלה כל אותם האוטומטים שמצד אחד מייעלים את חיינו, וכשהם לא אפקטיביים - גורמים לתקיעויות. טכניקות NLP שונות מאפשרות לשנות את האוטומטים הבעייתיים ע"י קידוד מחדש תוך שימוש בשפה ודמיון.

bottom of page